Content Marketing’te başarı için SEO önerileri

content marketing'te başarı için seo önerileri

Arama motoru optimizasyonu oluşturacağınız içeriğin olmazsa olmazıdır. Ne üretirseniz üretin, eğer SEO temellerine göre hareket etmezseniz sonuç almanız çok güç olacaktır. Ancak, optimizasyonun önemini de abartıp ana stratejimizi bunun üzerine kuramayız. Bu kavramlar için bilmemiz gereken; SEO’nun ana hedefimize -yani topluluğumuza- ulaşmada bir araç olduğudur. Bu düşünce ışığında, content marketing’te başarı için SEO önerileri vermeye çalışacağım.

 

İçerik, hedef kitleniz için üretilir.

Content marketing ve SEO ayrılmaz ikilidir. Bu ikili mutlaka beraber çalışırlar ve birbirlerine mutlaka değer katarlar. Bu ayrılmaz ikili hakkında bilmemiz gereken tek şey, inşa edeceğimiz çalışmada önceliğimizi arama motorları olamayacağıdır. Odağımızda her zaman hedeflediğimiz topluluğumuz olmalı. İnsanlar sadece onlara fayda sağladığımız sürece içeriğimizi kabul ederler. Bunu başaramazsak arama motorlarının bizi ne kadar yukarıda tuttuğunun bir önemi kalmaz.

 

Arama motoru optimizasyonu sadece bir araçtır.

Topluğunuza ulaşırken tek enstrümanınızın arama motorları olmayacağı çok aşikardır. Sadece dijital mecralarda içerik pazarlaması yapıyor olsanız bile kullanacağınız birçok farklı araç vardır. Bunları görmek için de yapmanız gereken tek şey, ziyaretçilerinizi analiz ettiğiniz programa girip içeriğinize trafiğin nerden geldiğine bakmak. Organik aramalar, direk tıklamalar (kullanıcıların web adresinizi direk tarayıcıya yazması veya kısayollardan ulaşması), e-postalar, başka sitelerden size gönderilen trafik, ücretli reklamlar, sosyal medya kalemleri size trafik sağlayabilir. Arama motorlarının gönderdiği trafik elbette büyük oranlarda olabilir, ancak saydığım olası kaynakları düşündüğünüzde arama motoru optimizasyonunun da sadece bir araç olduğuna ikna olacaksınız.

 

Sosyal medya her zamankinden daha önemlidir.

Arama motorlarının sosyal medyanın önemini kavramasıyla beraber, algoritmalarına da bunu yansıttılar. Artık sosyal medya üzerindeki her etkileşim, içeriğinizin arama motorları tarafından daha fazla kabul görmesini sağlıyor. Bu yüzden de içerik pazarlamanızda, sosyal medyaya daha fazla önem vermeli, bu iş için ayrıca bir de sosyal medya stratejisi oluşturmalısınız. Sosyal mecralarda kuracağınız iletişim hem doğal bir yayılım sağlayacak, hem de arama motorları bu doğal etkileşimin değerini görüp içeriğinize daha fazla görünürlük sağlayacak.

 

SEO, uzun vadeli bir hedeftir.

İçerikle pazarlama işine giriştiğinizde, kısa vadede arama motorlarından yüksek miktarda trafik çekmek pek mantıklı bi düşünce olmayacaktır. Bu yüzden de sosyal medya stratejisi oluşturup, sosyal mecralardan doğal ve hızlı yayılımlar elde etmek mümkün olabilir. Yine de, çalışmalarınızdan sonuç almaya başladıkça ve arama sonuçlarında yukarılara geldikçe yaptıklarınızın uzun ömürlü yatırımlar olduğunu göreceksiniz. Hatta zaman geçtikçe daha önce oluşturduğunuz içeriği güncelleyerek, elde ettiğiniz sonuçlarda iyileştirmeler de sağlayabileceksiniz.

 

Anahtar kelimeler iş yapar.

Gün geçtikçe anahtar kelime çalışmasının arama motoru optimizasyonu için önemini yitiren bi olgu olduğunu düşünenler artsa bile, hala hangi konu hakkında içerik ürettiğini bilmek ve buna odaklanmak işinizi kolaylaştıracaktır. Çünkü, oluşturduğunuz içeriğe hangi kelimelerle ulaşılacağı ve hangi kelimelerin sizin içeriğinizle en alakalı durumda olacağını tartmak dizginleri elinizde tutmanızı ve kaybolmamanızı sağlayacaktır.

 

Arama motoru optimizasyonu teknik bi iştir.

Her ne kadar SEO ve content marketing ekseninde düşünüş açısından dem vursam da arama motoru optimizasyonunun teknik bir iş olduğunu unutmamak gerekir. Arama motorlarının içeriğimizi indekslediğinden, doğru haritalama yaptığımızdan, doğru ve rekabetçi kelimelere odaklandığımızdan, içeriğimizi güncel tuttuğumuzdan ve elbette ki içeriğimizin kullanıcı deneyiminden emin olmamız gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>