İçerik Pazarlaması Metodu Nasıl Uygulanmaktadır?

icerik-pazarlamasi-metodu

Herhangi bir ürün ya da hizmetin potansiyel müşteri kitlesi içerisinden kendisini edinmek isteyen kişiye ulaşması bazı durumlarda direkt olarak ona ihtiyaç duyan bireyin istek ve talebi ile oluşurken, genel bazda ise çeşitli tanıtım ve reklam faaliyetleri sonucu sunuluyor oldukları konusunda haber verilen ürünler, rakipleri arasından sahip olunan ek özellik ve avantajlar ile sıyrılarak tüketicisine erişmektedir. Söz konusu tanıtımlar yüzyıllar boyunca farklı şekillerde gerçekleşmişken, son elli yıllık periyotta ise günden güne gelişen ve artan genel yayın mecraları sayesinde tanıtımların şekli ve boyutu da kat be kat üst seviyelere yükselmiştir.

 

İlk etapta gazete ve dergiler ile başlayan genel tanıtım alanları, kişi ya da firmaların reklamlarını bu mecralara yerleştirerek müşterilerine ulaşmalarını mümkün kılmışlardır. Her ne kadar zamanına göre büyük bir imkan olsa da kısa süre içerisinde radyo ve daha sonrasında gelen televizyon olanakları ile etkisini büyük ölçüde yitiren yazılı reklamlar, yalnızca söz konusu yazılı metni birebir tecrübe eden kişi tarafından okunabilmeleri ve genellikle temel içeriğin arka planında kalmaları sonucu ilgi azalmasına uğramışlardır. Radyo ve televizyon üzerinden sesli ve görüntülü tanıtımlar ile birlikte çok daha geniş ve akılda kalıcı kitleye ulaşılma imkanına sahip olunsa ve ilk zamanlarda bu mecralar da büyük ilgi görseler de, günümüzde neredeyse sınırsız sayıda kanala erişim sağlanabilinmesi ile birlikte kişilerin tek bir alanda toplanması ve dolayısı ile bir tanıtım yayını ile milyonlara ulaşılması neredeyse olanaksız hale gelmişken, bunun yanı sıra reklamların rahatsız edici boyuta ulaşarak çoğu zaman kanal değiştirme isteği uyandırmaları da karşılıklı memnuniyetsizliği ortaya çıkartmaktadır. Tüm bu değişim ve sorunları ortadan kaldıran ve her ne kadar uzun süredir uygulanıyor olsa da son yıllarda popülerliğini iyiden iyiye arttıran içerik pazarlaması metodu, gerek potansiyel müşteri gerekse satıcı alanında mutluluk ve memnuniyeti yaratarak ilgi görmektedir. Sistem kısaca sahip olunan teknolojik imkanlar ile birlikte pazarlanmak isteyen ürün ya da hizmetin dolaylı yoldan reklamlar yerine bilgilendirici ve ilgi çekici şekilde tanıtılarak hitap ettiği kitleyi rahatsız ve huzursuz etmeden, aksine ilgi ve alakalarını kabartarak doğal yoldan gerçekleşmesi olarak açıklanabilinmektedir. Bu sistemin günümüzde en aktif olarak kullanıldığı mecra da şüphesiz internettir.

 

İnternetin Katkıları Tam Olarak Hangi Etkenlerden Oluşmaktadır?

Her geçen gün daha geniş yaş ve sosyal çevreden insanın aktif olarak kullanmaya başladığı internet ve sağladığı teknolojiler, tek bir içerik pazarlama tanıtımı ile birlikte çok daha fazla müşteriye erişme imkanı sunmaktadır. Alternatif yayın metotlarından farklı olarak herhangi bir kısıtlama ya da benzeri olumsuzluk ile karşılaşılmasını da engelleyen internet, arzu edilen uzunlukta ve yoğunlukta tanıtım çalışmalarının gerçekleşmesine de fırsat vermektedir.

 

Hali hazırda kişinin ilgi ve alakasını üzerinde toplayacak bir konudan bahsederken gerçekleşen gizli tanıtımlar, çoğu zaman herhangi bir rahatsızlığın oluşması bir kenara, akılda kalıcılık bazında üst düzey değerlere sahip olmaktadır. Klasik reklam olarak nitelendirilmeyen ve genelde dijital sosyal mecralar üzerinde paylaşılabilir yapıda bulunan bu tarz yazı, görüntü ve bunların birleşimi formatındaki içerik pazarlama metotları, kazandıkları başarılar ile birlikte her geçen gün daha fazla satıcı tarafından da tercih edilmektedir. Sizler de vakit kaybetmeden içerik pazarlama metotları konusunda bilgi sahibi olarak ürün ve hizmet satışlarınızı kat be kat arttırmak için profesyonel tavsiyelerden faydalanmaya ve standart reklamlardan da bu yönteme geçiş yapmaya başlayabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>