WordPress Sitenizi Cpanel ile Başka bir Alanadına (Domain) Taşıyın

cpanel wordpress baska alanadina domain tasima

 

Bir wordpress sitesi kurdunuz ve bu wordpress sitenizi fotoğrafları, yorumları, yazıları, her şeyiyle başka bir alanadına (domain) taşımak istiyorsunuz. Bir başka açıdan aynı durumu ifade edersek, sitenizin alanadını değiştirmek istiyorsunuz.

Bu taşıma işlemi sırasında, yeni alanadına eski sitenin yedeklerini transfer edeeksiniz. Yaptığınız transfer alanadı

problemi doğuracak. Yeni alanadınıza ulaşmak istediğinizde eski sitenize yönlendirileceksiniz. Oluşan sorunu gidermek için veritabanında sorgu çalıştıracağız. Toplamda sitenizi yeni alanadına nasıl aktaracağınızı ve oluşacak sorunu nasıl çözeceğinizi yazacağım.

Önce, cpanel hesabımıza giriş yapıyoruz. Dosyalar> Yedekler bölümüne girip, eğer bir yanlış yaparsak diye tam yedek alıp güvenli bi yerde muhafaza ediyoruz. Sonra, asıl kullanacağımız mysql veritabanı yedeğini ve ana dizin yedeğini indiriyoruz. Diğer sitenin cpanel hesabına girip aynı bölümden mysql veritabanını ve ana dizin yedeğini geri yüklüyoruz. Bu yeni sitede geri yüklenen veritabanına kullanıcı adı ve şifre belirleyip, kullanıcıyı veritabanıyla ilişkilendiriyoruz.

Yeni sitenin ana dizinindeki wp-config.php dosyasını açıp veritabanı ismi, veritabanı kullanıcı adı ve şifresi bilgilerini güncelliyoruz. Buraya kadarki kısımla, sitemizi yeni alanadına taşımış olduk. Şimdi çalıştıracağımız 3 veritabanı sorgusuyla eski siteye yönlenme sorununu ortadan kaldıracağız.

Cpanel’e tekrar girip, veritabanları>phpmyadmin kısmına giriyoruz. WordPress’in kurulu olduğu veritabanına sonra da SQL kısmına tıklıyoruz. Burada açılacak sorgu penceresine aşağıdaki sorguları girip tek tek çalıştırıyoruz.

1-UPDATE wp_options SET option_value = replace(option_value, ‘http://www.eskisite.com’, ‘http://www.yenisite.com’) WHERE option_name = ‘home’ OR option_name = ‘siteurl’;

2-UPDATE wp_posts SET guid = replace(guid, ‘http://www.eskisite.com’,’http://www.yenisite.com’);

3-UPDATE wp_posts SET post_content = replace(post_content, ‘http://www.eskisite.com’, ‘http://www.yenisite.com’);

Not: Sorguları çalıştırırken eskisiteadı ve yenisiteadı kısımlarına url adreslerinizi girmeyi unutmayın.

Bu adımları izledikten sonra sitenizi yeni alanadınıza sorunsuz bir şekilde taşımış olacaksınız.

 

1 comment

  1. Ömer Turan   •  

    Merhaba ;
    mysql de dediğiniz sorguları çalıştırdığımda 401 hatası alıyorum. Ne yapmam lazım ?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>