Girişimcilik Hikayeleri Kısa Kısa ve İlginç Girişimler

girişimcilik hikayeleri kısa

Girişimcilik hikayeleri kısa kısa, sizin için derlediğim başarılı girişimci örneklerinden oluşmaktadır. İş fikirleri ve başarı üzerine ufuk açıcı bir yazı… Aşağıdaki girişimciler ve onların iş fikirleri sizin hayal ettiğiniz veya içinde bulunduğunuz sektöre ait olmayabilirler. Ancak, yapılan girişim davranışı sizi kendi fikriniz için cesaretlendirebilir.

 

Düğme sektörünün en ‘Form’da şirketi

Girişimcilik hikayeleri kısa kısa yazım için ilk örneğim. Türkiye’nin önde gelen düğme üreticilerinden Form Düğme; Hugo Boss, Burberry, Massimo Dutti, Zara, Mango gibi tekstil şirketlerine düğme tedarik ediyor. 300 milyon adet olan yıllık düğme üretimini daha da artırmayı hedefliyor.

Form Düğme, 1996’da Merter’de bir satış ofisinde yurtdışından ithal ettiği düğmeleri Türkiye’de satmaya başlayarak faaliyete geçti. Üretim tesisini 2004 yılında kurduktan sonra geçen yıl dünyanın en büyük beş düğme üreticisi arasında yer alan İtalyan Bottonificio Fossanese’yi satın aldı. Form Düğme Kurucu Ortaklarından Mustafa Oktay bu dikkat çekici satın alma ile ilgili olarak, “İtalya’nın en büyük düğme fabrikasını almamız sektörümüz içinde büyük bir adımdı. 100’ün üzerinde yabancı tekstil ve moda devinin ürünlerinin şıklığını Türkiye’de üretilen düğmelerle tamamlanıyor olması onur verici” diyor. Şirket; Hugo Boss, Burberry, Massimo Dutti , Zara Mango gibi dünyanın en önemli tekstil markalarına ürün tedarik ediyor. Polyester düğme üretmek yerine, palmiye ağacının çekirdeğinden elde edilen korozo, sedef, kokonat, deri ve boynuz gibi doğal malzemelerden ürettiği düğmelerle dikkat çekiyor. Şirket; Çin, Hindistan, İtalya, Fas ve Cezayir’e düğme ihracatı yapıyor. Oktay, “Yüzde 25’lik büyüme ile önemli bir performans sergiledik. Düğme üretim rakamlarımızı 300 milyona çıkardık. Ciromuz 10 milyon TL. İki yıl içinde ciddi bir büyüme kaydettik” diyor.

“Modern boyahanemizde her türlü korozo ve sedef düğmeyi istenilen renk ve adetlerde boyayabiliyoruz. Bu da ürün kalitemizi artırıyor.’

Mustafa Oktay / Form Düğme Kurucu Ortağı

 

`Turkish style’ İtalyan dondurması üretiyor

Özel üretim dondurma markası Girandola, her yıl satışlarını yüzde 40 artırıyor. İtalyan dondurmasında bilinirliği bir hayli yüksek olan markanın yaratıcısı Aslı Eraltan, gelecek yıl franchise vermeye hazırlandıklarını belirtiyor.

Dondurma, özellikle yaz sıcağında serinlemek için en tatlı seçenek. Girişimci Aslı Eraltan, ortağı olduğu Girandola Gelato İtaliano ile butik dondurma konusunda başarılı bir marka yarattı. İtalya’nın büyük lezzet ustalarından öğrendiği İtalyan dondurmasını istanbul’a getirmek için Arnavutköy’deki küçük ama işlek dükkanda nasıl işe koyulduğunu şöyle anlatıyor: “1990 yılında İtalya’ya dil eğitimi için gittiğim sırada İtalyan dondurmalarıyla tanıştım. Asıl mesleğim rehberlik. Fransızca, İtalyanca ve Portekizce 3 lisan çalışıyordum. O dönem işimden çok sıkılmıştım. Dondurma işine girmeye karar verdim. Sonra İtalya’da bir okulda dondurma ile ilgili eğitim aldım.” 2008’de Ulus’ta üretime başladı. 100’den fazla çeşit dondurma yaptıklarını dile getiren Eraltan, tatlı ya da tuzlu demeden yediği her şeyin dondurmasını yapmayı seviyor. Ürün portföyü sakızlıdan tarçınlıya, adaçaylıdan Nutella’lıya kadar pek çok çeşidi barındırıyor. Girandola 360, Sunset, Bacyard, Bread and Butter gibi ünlü restoranlara da taze dondurma üretiyor. Arnavutköy ve Caddebostan’da iki şubesi olan marka franchising vermeye hazırlanıyor. Hedef marka görünürlüğünü artırmak.

“Franchise verme hedefimiz var ama bu üç ya da dört şubeyle sınırlı kalacak. Çünkü yaptığımız iş çok fazla büyümeyi kaldırmaz.”

Aslı Eraltan / Girandola Gelato İtaliano Kurucu Ortağı

 

Ulusal bir marka olmak için büyük adımlar

1985 yılında kurulan Gümüş Su, yakın zamana kadar yerel bir marka olarak tanınıyordu. 2013 yılı ciro hedefıni 2,5 milyon TL olarak belirleyen Gümüş Su, yeni nesil cam şişelerde tasarım ve sağlık açısından fark yaratmayı başardı.

Ambalajlı su sektöründe faaliyet gösteren Gümüş Su, Erikli’nin de kurucuları arasında yer alan Nihat Aslanoba tarafından 1985 yılında kuruldu. O dönem tahta kasa ve standart cam şişenin yarattığı olumsuzlukları ortadan kaldırmak için yaratılan Gümüş Su, 2010 yılına kadar daha çok yerel bir marka olarak tanınıyordu. Şirket yakın zamanda bir hayli hareketlenen su sektöründe, en büyüklerin yanında yer alan bir marka olmayı hedefliyor şimdi. Gümüş Su’nun kurucu ortaklarından Gökay Gecebeği, “Su sektöründe uzun yıllara dayanan bilgi birikimi ve tecrübelerimizi Gümüş markası üzerine inşa etme kararı aldık. Markayı aldık ve tesisleri, ekibimizi, her şeyi yeniden kurduk. Ardından Gümüş’ü ulusal çapta bir marka yapmaya karar verdik” diyor. Üretim merkezi Bursa’da bulunan şirketin tesisleri 6 bin 300 metrekarelik bir alanda kurulu. Gümüş Su, İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Balıkesir, Uşak, Konya olmak üzere yedi şehirde faaliyet gösteriyor. 2013 yılında ise Ankara ve Trakya bölgesinde faaliyete başlayacak. Şirketin aylık üretim kapasitesi 21 milyon 424 bin litre. Yıllık üretim kapasitesi ise 257 milyon 88 bin litre. 2013 sonu ciro hedefi ise 2,5 milyon TL.

“Su sektöründe uzun yıllara dayanan bilgi birikimi ve tecrübelerimizi Gümüş markası üzerine inşa etme kararı aldık.”

Gökay Gecebeği / Gümüş Su Kurucu Ortağı

 

Girişimcilik Hikayeleri Kısa Kısa Favorim: Güneydoğu Asya’da şeker patlatacak

Patlayan şeker üreterek hızla büyüdü. Dünya devleri için üretim yapıyor. Üretimini artırmak için hem yurtiçinde hem de yurtdışında bir dizi yeni fabrika yatırımına hazırlanıyor. 70’i aşkın ülkeye patlayan şeker ihraç ediyor.

Sadece patlayan şeker üretmek için kurulan Hleks şirketinin temelleri, şirket ortaklarından Semih Erden’in öğrencilik  yıllarında patlayan şekeri keşfetmesiyle atlldı. Şekerci bir aileden gelen Erden, patlayan şekeri ilk olarak Eskişehir’de üretti. Daha sonra sınıf arkadaşıyla 1996’da ortak kurduğu Hleks şirketiyle Shoogy Boom, Burtish’Bits, Sparx gibi markalarla patlayan şeker, patlayan şekerli çikolata, çikolata topları, lolipop ve mısır gevreği üretimine başladı. Kendi markaları dışında Nestle, Cadburry, Disney, Danone, Unilever, Kraft, Elite, Ehramann, Ambrosoli, Winter’s Barry, Callebaut, Beacon, Sütaş ve Crayola’nın üretim lisanslarını alan Hleks, günde 4 bin ton patlayan şeker üretme kapasitesine sahip. İthalatçılar ve toptancılar vasıtasıyla patlayan şekeri tüketiciye ulaştıran şirket, ürünü ağırlıklı olarak dondurma ve yoğurt üreticilerine dökme olarak satıyor. Hleks Genel Müdürü Ali Yeni, “Şu anda 70’i aşkın ülkeye ürün ihraç ediyoruz” diyor. 2010’da 10 milyonluk dolarlık ciro yapan şirket, cirosunun yüzde 95’ini dış, yüzde 5’ini ise iç pazardan elde etti. Yeni, 2013’ün sonunda hem yurtiçi hem de yurtdışında bir dizi fabrika yatırımı yapmayı planladıklarını söylüyor.

“Günde 4 bin ton patlayan şeker üretme kapasitesine sahibiz. İzmit Kandıra OSB’de yeni bir fabrika yatırımı yapmayı planlıyoruz.”

Ali Yeni / Hleks Genel Müdürü

 

İnfotron mühendislikte hedefi büyüttü

İnfotron, otomotiv, havacılık ve savunma sektörlerine yönelik tasarım ve mühendislik teknolojileri hizmeti sunuyor. 2012 yılında 12 milyon TL ciro gerçekleştiren şirketin gelecek yıl hedefi ise yüzde 25 büyüme.

Temelleri 1994 yılında atılan İnfotron; otomotiv, havacılık ve savunma sektörlerine tasarım ve mühendislik teknolojileri hizmeti sunuyor. İstanbulda üç farklı lokasyonda toplam bin metrekarelik alanda faaliyetlerini sürdüren şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Tarcan Kiper, “İnfotron, özellikle ileri teknoloji bilgisayar grafiği tabanlı yüksek teknolojilerde hizmet vermek üzere yola çıktı” diyor. Şirket; endüstriyel, mekanik, hızlı imalat, tersine mühendislik, kalite kontrol, metroloji gibi kritik aşamalara çözüm üretiyor. İnfotron, savunma sanayi ve özel sektöre yönelik simülatör sistemleri geliştiriyor, 45 kişinin çalıştığı İnfotron’da makine, elektronik ve yazılım mühendisleri ağırlıklı olarak görev yapıyor. Müşterileri arasında Tofaş, Karsan, Aselsan, Habersan, Roketsan, Fiat, Türk Traktör, Mercedes-Benz, Arçelik, Beko, Vestel, Bosch ve Siemens gibi şirketler yer alıyor. Şirket savunma, havacılık ve otomotivde verdiği hizmetleri inşaat ve mimarlık sektörüne aktarmak istiyor. İnfotron, özellikle savunma ve havacılık sanayine dönük olarak askeri simülasyon boyutunda çalıştığı için Sanal Gerçeklik Sistemleri ile ilgili yatırımlar yapıyor. Şirket 2013 yılında 15 milyon TL ciro hedefliyor.

“Teknoloji ve insan kaynağı yatırımı odaklı çalışıyoruz.”

Tarcan Kiper / İnfotron Yönetim Kurulu Başkanı

Burak S. Pekcan / İnfotron Yönetim Kurulu Başkan Vekili

 

Girişimcilik hikayeleri kısa kısa yazım şimdilik bu noktada bitiyor. Zamanla yazımı güncelleyip yeni fikirler eklemeyi planlıyorum. Yazıya dahil etmemi istediğiniz başarılı girişimcilik örnekleri için lütfen bana mesaj atın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>