Başarılı Girişimci Hikayeleri ve Türk Girişimleri

başarılı girişimci hikayeleri

Başarılı girişimci hikayeleri yazımda yine kısa kısa girişimci örnekleri paylaşacağım. Türk girişimcilerin gerek yurtiçi gerekse yurtdışı deneyimlediği ve başarılı olduğu girişimler yazının konusunu oluşturuyor. Girişimcilik hikayeleri kısa kısa başlığı altında da buna benzer girişimcilik örneklerine ulaşabilirsiniz.

Kahve Diyarı, yurtdışı için düğmeye bastı

Tekstilci Emrullah İşlek, Kahve Diyarı markasıyla sektörde adından söz ettiriyor. Marka kurulduğu günden bu yana şube sayısını 110’a ulaştırdı. 2013’te üretime geçen Kahve Diyarı için 2017 yurt dışına açılma yılı olacak. Girişimcilik ve ihracat konusunda dönem atlayacak gibi duruyorlar.

Yıllarca tekstil sektöründe ünlü markalara iş yaparken Kahve Diyarı ile gıda isine giren Kahve Diyarı Genel Müdürü Emrullah İşlek, son yıllarda adından en çok söz ettiren girişimler arasında yer alıyor. 2000’li yılların başında Çin ve Uzakdoğu ülkelerindeki şirketleri ile mücadele edemeyen Türk tekstil sektörü yeni arayışlara girdi. Tekstil işinde zirvedeyken ayrılmak zorunda kalan Emrullah İşlek de gıda işinde karar kıldı. Şirket, herkesin bir diyarı var diyerek ve yeni konsept mekanlarının adını Kahve Diyarı vererek 110 şubeye ulaştı. 2012 yıl bizim için çok iyi geçti diyen Emrullah İşlek, “Geçen yıl hedeflerimizi tutturduk. Hedefimiz 99 şubeydi ve bu hedefi tutturduk. 2013’te 40 şube daha açmak istiyoruz. Türkiye ve İzmir çevresinden çok talep alıyoruz. Bizim konseptimiz oldukça rağbet görüyor. Onun için hedefimizi dünya olarak belirledik” dedi. 2012’yi 11 milyon TL ciro ile kapatan şirket, 2013’te 20 milyon TL ciro yakalamayı planlıyor. 2013 yılı sonunda İzmir’de 10 bin metrekarelik fabrika kuracak olan Kahve Diyarı, Van’da da bir üretim tesisini faaliyete geçirecek.

“2017 yılını yurtdışına atılma yılı ilan ettik. Hedefimiz 2017 itibarıyla 400, 2025 yılına kadar dünyada 2 bin 500 Kahve Diyarı hedefliyoruz.

Emrullah İşlek / Kahve Diyarı Genel Müdürü

 

Türkiye’nin aşı tedarikçisi: Keymen İlaç

Çocuk aşıları deyince ilk akla gelen şirket. Aşı portföyünü her yıl büyütüyor. 2012’de yaklaşık 20 milyon doz aşı tedarik eden Keymen İlaç, ürünlerini ecza depoları, 6 bin 500 aile sağlığı merkezi ve hastanelere dağıtıyor.

Aşı olmak bulaşıcı hastalıklardan korunmanın en temel yöntemlerinden bir tanesi. Uzun yıllardır çocuk ve yetişkin aşıları ve jenerik ilaçlar alanında faaliyet gösteren Keymen İlaç, Türkiye’nin en önemli aşı tedarikçilerinden. 1973 yılında kurulan şirket, kurulduğundan bu yana Türkiye pa zarına 600 milyon doz aşı tedarik etti. Şirketin, ikinci kuşak temsilcisi Keymen İlaç Genel Müdürü Dr. Mutlu Topal, bugün geldikleri noktayı, “Sektorümüzde tedarik ettiğimiz cocuk aşılarıyla biliniyoruz” diyor. Keymen İlaç, çocuk ve yetişkinler için tetanos, difteri, kızamık, kızamıkçık, kabakulak, çocuk felci, verem ve hepatit B aşılarını ithal ediyor. Yılda ortalama 15 ila 20 milyon doz aşı getiren şirket, 2012’de 20 milyon doz aşı tedarik etti. Keymen İlaç’ın hedef kitlesi Türkiye nüfusunun tamamı. Şirket ürünlerini ecza depolarına, Sağlık Bakanlığı aracılığı ile 6 bin 500’den fazla aile sağlığı merkezine ve hastanelere dağıtıyor. Türkiye’nin aşı takvimindeki aşıların yüzde 50’sini tedarik ettiklerine dikkat çekiyor. Her yıl Türkiye’de ortalama 1 milyon 300 bin çocuk doğuyor. Bu çocukların yüzde 97’den fazlası aşılanıyor. Çocukların pek çoğunda Keymen İlaç’ın aşıları kullanılıyor.

“Yetişkin tipi difteri ve tetanos aşılarında iddialıyız. 2013’te bu konuda sektörün önemli aktörlerinden biri olmak istiyoruz.”

Mutlu Topal / Keymen İlaç Genel Müdürü

 

Başarılı girişimci hikayeleri  favorim: İsme özel bebek ürünleri tasarlıyorlar…

Aynı bankada çalışan iki anne Alev San ve Hande Demirci’nin kurduğu Kidomino, bebeklere yönelik girişimcilik fikrinde isme özel hediyelik eşya üretiyor. Şimdi portföyüne yetişkinleri de ekleyen şirketin müşterileri arasında ünlüler başı çekiyor.

Hem anne hem de çalışan kadın olmak kişiye büyük bir sorumluluk yüklüyor. Hele ki iyi bir kariyeriniz varsa, iş ve çocuk arasındaki dengeyi tutturmak daha da zorlaşıyor. Aynı bankada çalışan iki anne Alev San ve Hande Demirci’nin bu noktada yolları kesişmiş, birer hafta arayla anne olmaları da kaderlerini belirlemiş. Kidomino markasını yaratan iki kadın girişimciye kendi islerini kurmalarında özellikle ABD’de yaygın olarak yapılan isme özel hediye işi ilham kaynağı oldu. Kidomino çıkışını ilk olarak 2005’te web sitesiyle yaptı. 2007’de müşterilerden gelen talep doğrultusunda mağazalaştı. Şirket, yeni doğandan altı yaşa kadar çocuklara hediye tasarlamak için yola çıktı. Zaman içinde ürün portföylerini genişleterek, sadece küçükler için değil, büyükler için de uygun hediyelik eşya üretmeye başladı. Şirketin öncelikli faaliyet alanı tekstil. Her üründe aynı kaliteyi tutturabilmek için Denizli’de bir fabrikaya havlularını, İstanbul’da özel bir atölyeye ise tişörtlerini yaptırıyorlar. Şirket ortaklarından Hande Demirci, “Tasarımları kendimiz yapıyoruz. İşimizin sürekliliği açısından markamıza yatırım yaparak büyümeyi tercih ediyoruz” diye konuşuyor. Bu özelliği ile bu girişime sahip girişimcileri, ilginç Türk girişimciler olarak tanımlayabiliriz.

“ABD’de yaygın olan isme özel hediye anlayışı bize ilham kaynağı oldu. İlk çıkışımızı, 2005’te web sitemizle yaptık. 2007’de magazalaştık.”

Alev San ve Hande Demirci / Kidomino Kurucuları

 

Ayakkabıya inovasyon anlayışı getirdi

Ayakkabı sektöründe inovatif ürünlerle adını duyuran Ersoysan Ayakkabı, 2013’te yüzde 20 büyümeyi hedefliyor. King Paolo markasıyla tanınan şirket, 2013’te Rusya, Suudi Arabistan ve Almanya’ya ihracat yapmayı planlıyor.

Ayakkabı sektörünün tanınmış markaları arasında yer alan Ersoysan Ayakkabı, King Paolo adlı ayakkabı markasının inovatif ürünleri ile piyasada taranıyor. 80’li yıllarda mağazacılıkta çıraklık yaparak işe başladığını anlatan King Paolo Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Turan, “1989 yılında ticaret hayatına mağazacılık ile başladım. Yaklaşık 10 yıla yakın mağazacılıkta deneyimimiz oldu. Mağazacılık da bizi imalatçılıkla tanıştırdı. 1998 yılında da ‘King Paolo’ markamızla ilk imalatımıza başladık” diyor. Şirket kurulduğu ilk yıllarda kösele ve klasik ayakkabı üretti. ‘Klimalı ayakkabı’ ile adını duyuran Ersoysan Ayakkabı, İstanbul İkitelli’de 5 bin metrekarelik alanda üretim gerçekleştiriyor. Şirketin ürün gamı, Clima Comfort, EDS ve Deşarj Sistemi olmak üzere üç gruba ayrılıyor. Ersoysan Ayakkabı, King Paolo markası ile 26 ülkeye ayakkabı satıyor. Üretiminin yaklaşık yüzde 40’ını ihraç eden şirket, yıllık 250 bin çift ayakkabı üretimi gerçekleştiriyor. Turan, “Rusya, Suudi Arabistan ve Almanya ihracat yapmayı planladığımız yeni ülkeler arasında” diyor. 2012’de 20 milyon TL ciro yapan şirket, 2013’teyüzde 20 büyümeyi hedefliyor.

“‘Hem yurtiçi hem de yurtdışında mağazalaşma sürecimiz devam ediyor. Pazarlama faaliyetlerinde de eşzamanlı olarak yön veriyoruz.”

Hüseyin Turan / King Paolo Yönetim Kurulu Başkanı

 

Hedef yeni ülkeler, yeni pazarlar kazanmak

Bu yıl Katar ve Libya gibi ülkelere boya ihracatı yapacak olan Konak Boya, 2013’te cirosunu 16 milyon TL’ye çıkarmayı hedefliyor. Şirketin geçen yılki cirosu 13 milyon TL. İhracat pazarları arasında Suudi Arabistan, Irak ve Ürdün var.

Boya sektöründe faaliyet gösteren Konak Boya, 1976 yılında Mehmet Konak tarafından kuruldu. 1996 yılında Mehmet Konak’ın çocukları şirketi devraldı ve 4 kardeş tarafından yönetilmeye başlandı. Konak Boya yeni kuşak genç yöneticileriyle mobilya grubu boyası, polyester reçine ve yardımcı malzemelerin yurtiçi ve yurtdışı satışını yapıyor. Konak Boya Genel Müdürü Mehmet Konak, “Dört ortaklı bir şirketiz. Şirketimiz bir aile şirketi. Biz 5 yaşımızdan bu yana babamızın yanında çalışarak iş hayatına atıldık” diyor. Antakya Yeni Sanayi Sitesi’nde faaliyet gösteren şirket, 1200 metrekarelik kapalı alana sahip. Şirket üretiminin neredeyse tamamını ihracata ayırıyor. İhracat yaptığı ülkeler arasında Suudi Arabistan, Irak ve Ürdün yer alıyor. Konak Boya, bu sene Katar ve Libya’ya ihracat yapmayı hedefliyor. 2012 yılı cirosu 13 milyon TL olan Konak Boya, bu seneyi 16 milyon TL ile kapatmayı hedefliyor. 2013 yılındaki yatırımlarımızın hedefi yeni ülkeler ve yeni pazarlar oluşturmak. Satışlarla birlilikte karlılığını da arttırmayı hedefleyen Konak Boya, yüzde 20 olan pazar payını yükseltmeyi planlıyor.

“2013 yılındaki hedefimiz, yeni ülkelerde yeni pazarlar oluşturmak ve satışlarla birlikte karlılığımızı arttırmak.”

Mehmet Konak / Konak Boya Genel Müdürü

 

Başarılı girişimci hikayeleri yazıma son verirken, yazıya eklemek istediği girişimler olanlardan ricam sayfa altındaki yorum kısmından veya iletişimden bana ulaşmanız. Okurların isteğine göre sayfayı güncelleyeceğim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>