içerik pazarlaması örnekleri

icerik-pazarlamasi-ornekleri

Bu yazımda, içerik pazarlaması örnekleri başlığıyla Türkiye’den ve dünyadan uygulamaları derlemeye çalışacağım. Gittikçe büyüyen önemiyle beraber bugün hemen hemen bütün büyük markaların zaten içerik pazarlaması adına çalıştığı aşikar. Bunun yanında kobilerin bile gündemine giren ve ciddi yol katetmelerini sağlayan content marketing yani içerikle pazarlama pratiğe nasıl dökülüyor örneklerini aşağıda bulacaksınız.

 

Dünyadan içerik pazarlaması örnekleri

1- IBM City One simülasyon oyunu

ibm-icerik-pazarlamasi-ornekleri

IBM firmasının zaten müşterilerine fayda sağladığı dört konu üzerine oluşturduğu simülasyon oyunu. Bu oyunda kullanıcılar bankacılık, perakende, su ve enerji konularındaki sanal sorunları çözmeye çalışıyorlar. Oyundaki sorunları çözerken gerçek hayattaki sorunları daha kolay anlayabiliyor ve Sim City stili çözümler üretirken bu önemli konuların içine daha rahat girmiş oluyorsunuz. Bu oyunu sizin hayatınıza sokan IBM de tamamen kendi çalışma alanlarıyla ilgili size eğlendirici ve bilgilendirici içerik sunmuş oluyor. Dünyada şu ana kadar yaklaşık 20bin kullanıcı bu oyunu oynamış durumda.

 

2- Ford Sosyal

ford-icerik-pazarlamasi-ornek

Ford’un kitlesi için hazırladığı sitede, halihazırdaki müşteriler veya marka hakkında sadece yorum yapmak isteyenler kendi içeriklerini siteye yüklüyor ve fikirlerini paylaşıyorlar. Bu şekilde Ford için büyük bir topluluk oluşturuluyor ve kendi kendine içerik üreten bir mecra ortaya çıkıyor. Bu örnekte, sadece markanın sesinin duyurulmasının yeterli olmayacağını kullanıcıların da fikirlerini birinci elden almanın önemini görüyoruz.

 

3- INTEL “Museum of Me” uygulaması

intel-icerik-pazarlamasi-ornek
INTEL’in hayata geçirdiği bu uygulamada kullanıcılar facebook hesaplarıyla siteye bağlanıyorlar ve kendilerine ait dijital arşivleri bir sanal müze olarak onlara geri sunuluyor. Kısa bir sürede viral olarak 3 milyon kullanıcıya ulaşan uygulama, kullanıcılara eğlence ve kreativiteyle sunduğu yarardan mükemmel bir geridönüş sağlamış oluyor.

 

 

Türkiye’den içerik pazarlaması örnekleri

4- Pegasus Çok Gezenler Kulübü

pegasus-icerik-pazarlama-ornek

Pegasus Havayolları’nın ilgi alanıyla yüzde yüz örtüşen bu çalışmada, seyahat etmeyi seven bloggerlar iletişim adreslerini siteye bırakıyor ve seçildiklerinde Pegasus’un sponsorluğuyla istedikleri yerlere uçuyorlar. Keşfettikleri yerleri video, fotoğraf ve yazılarla ölümsüzleştirip toplulukla paylaşıyorlar. Kullanıcıların içerik üretmesini platformla desteklemek ve doğal içerik üreticilerine sponsor olmak, Türkiye’den verebileceğimiz en kreatif içerik pazarlaması örneklerinden biridir diyebiliriz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>