Content Marketing Hakkında Doğru Bilinen 4 Yanlış

content-marketing-hakkinda-bilinen-4-yanlis

Content marketing hakkında bugünlerde daha fazla konuşuyoruz. Ancak, daha 1867′ de Hartford Buhar Kazanı Muayene ve Sigorta Şirketi “The Locomotive” isimli yayınıyla müşterilerine olası sorunlarla ilgili teknik çözümler sunarak bu işin ilk örneklerinden birine imza atmıştı. Yüzyıl önce content marketing yapmaya başlayan markalardan günümüze kadar gelindiğinde, bu kavram hakkında çokça hurafe türetildi. Bu yazımda, content marketing hakkında doğru bilinen 4 yanlışa dikkat çekmeye çalışacağım.

 

1- Content Marketing sadece dijitalde yapılır.

Girişte de belirttiğim gibi content marketing çalışmaları çok eskilere dayanıyor. Bugün bu kavramı daha çok konuşuyor ve daha çok dijital mecralardaki içeriklerle karşılaşıyor olsak da, bu bilgi tamamen yanlıştır. Örneğin; 1900 yılında Michelin lastik firması sürücüler için hazırladığı rehberde lastik değiştirmek, araç bakımı, yolda yemek yenilebilecek restoranlar ve kalınabilecek oteller konusunda bilgiler sunuyordu. Yaklaşık yüzyıldır devam eden Michelin Red Guide çalışması, zamanla gelişerek günümüzde dünyanın en iyilerini seçen otorite konumuna gelmiştir. Rehber, yeme içme ve konaklama kültürü konusunda yaklaşık 8500 işletmeyi değerlendiriyor ve bu değerlendirmeler bütün dünyada kabul ediliyor. Bu denli güçlü konuma gelmiş yüzyıllık mazisi olan bu içerik çalışması elbette basılı bir yayın olarak hayatına başladı. Görüyoruz ki içeriğin sadece dijitalde değerli olabileceğini düşünmek hayli eksik bir düşünce.

 

2- İçerik oluşturmak Content Marketing’ dir.

İçerik oluşturuyorsunuz ve doğal olarak Content Marketing yaptığınızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü bu kavram mutlaka bundan daha fazlası olmak zorunda. Öncelikle oluşturduğunuz içerik, daha önce oluşturduğunuz içerik stratejinize uygun olmalı. İçeriğinizi hangi kanallardan topluluğunuza ulaştıracağınızı ve onlarla ne şekilde etkileşime geçeceğinizi planlamış olmalısınız. İletişim kanalınız ve iletişim diliniz amaç stratejinize ve topluluğunuza uygun değilse, oluşturduğunuz sadece içerik olabilir ama içerikle pazarlama olmaz.

 

3- Optimizasyonu yapılmış içerik Content Marketing’ dir.

Google iyi içeriğin elbette dostudur. Elbette, içeriğinizin hakettiği en iyi değeri alması ve çok daha fazla göz önünde olması bir hedeftir. Ancak, sadece arama motorunun algoritmasını baz alarak içerik üretmek sizi içerikle pazarlamanın ana hedefi olan kullanıcı deneyiminden uzaklaştırabilir. Kullanıcınıza fayda sağlayacak içerik üretmeyi baz almak, sizin ana stratejinize bağlı kalmanızı sağlayacaktır. Sonuç olarak arama motoruna uygun içerik üretmek mutlaka önemlidir, ama bu sadece bir araçtır. Topluluğunuzun ihtiyacına uygun içerik her zaman onların size bağlı kalmasını sağlayacak ve uzun vadede hedefiniz olan iletişimi sağlayabileceksiniz.

 

4-  İçerikle pazarlama bir kampanya olmalıdır.

Joe Pulizzi, bu konu hakkında bir yazısında şöyle diyor: “İçerikle pazarlama bir kampanyadan öte bir yaklaşım, bir felsefe ve bir iş stratejisidir.” Yani yaptığınız çalışmayı dönemlik ve ara hedeflere uygun yönde şekillendirmek yerine, varoluş hedeflerinize yoğunlaştırmalı buna uygun temelli bir yaklaşım göstermelisiniz. Bir makale, bir video, bir infografik bile olsa bu çalışma kısa vadeli hedeflerinizi değil de bütün stratejinizi ilgilendiren bir araç olacağını unutmamalısınız.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>