Jose Mourinho biraz farklı

jose-mourinho-isliklaniyor

 

Ligde Real Madrid, lider Barcelona’ nın 11 puan gerisinde. Jose Mourinho neredeyse her maç  kötü tezahüratlarla  karşı karşıya. Özgeçmişi kupalarla ve istatistiklerle dolu bu adam bile(ki Real Madrid için de önemli başarılara imza attı) , Real Madrid taraftarı tarafından ıslıklanabiliyor.    Bu durum asıl vurgu yapmak istediğim kısım değil. Ama buraya da kısaca değinmek gerekirse, mükemmel bir Barcelona’ya karşı bir türlü kurulamayan üstünlük Real Madrid taraftarı için büyük bir baskı unsuru. Ve Real Madrid’in dünyanın sayılı kulüplerinden biri olduğunu düşünürsek, her zaman daha fazlasını istemeleri ve daha fazlasını düşlemeleri gayet doğal. Ayrıca bunları boşverip sadece yenilen takımın taraftarı psikolojisini düşündüğümüzde dahi durum normal.

Şimdi gelelim asıl meseleye. 01.12.2012 cumartesi günü, ligde ligin ikincisi Atletico Madrid ile oynanacak derbi maçından tam 20 dakika önce Mourinho sahaya çıktı. Bunu yapacağını daha önceden basın toplantısında duyurmuştu zaten. Sözünü tuttu. Tek başına çimlere çıkan Mourinho taraftarlardan şunu istiyordu: “Ben futbolculardan önce sahaya çıkacağım. Beni istediğiniz gibi protesto edin. Ancak, futbolcularım sahaya çıktığında bu protestonuz yerini desteğe bıraksın. Bana yaptığınız protesto oyunumuzu etkilemesin.” (Haber: Yahoo Sports)

Bu cümlelere ve davranışa bakınca, eşine az rastlanacak bir durum olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Özgüven tavan yapmış. Bunca başarısı olan bir teknik adam, ortadaki başarısızlık için herhangi bir şeyi bahane etmek lüksünü kullanmıyor. Kendini binlerce taraftarın önüne atıyor ve beni protesto edin diyor. Bu davranışı da aslında takımın taraftarla olan brlikteliğini bozmamak için yapıyor. Röportajında da, yapılan her protestonun futbolun gerçeklerinden biri olduğunu vurguluyor. Bütün bunlar, her birimizin ‘evet ideal olanı bu’ diyeceğimiz ama icraate gelince yapmadığımız veya cesaret edemeyeceğimiz şeyler. Sanıyorum sadece olması gerekeni yaptığı için bile, Mourinho gerçek bir lider.

Maçtan sonra söyledikleri ise şöyle: “Beni alkışladılar, ıslıkladılar ve bunlar futbolun doğasında var. Hiç bir şekilde itiraz etmiyorum. Bunu tevazuyla karşılıyorum. Yıllarca sahada birçok başarı kazandım. Başarısız olduğum zaman da ıslıklandım.”

Son olarak, Atletico Madrid derbisini Real Madrid’in 2-0 kazandığını eklemek istiyorum. Aşağıdaki videoyu izlerken, Mourinho’nun sadece ıslıklanmadığını aksine bir grup taraftar tarafından da yüreklendirildiğini göreceksiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>