Ucuz uçak bileti bulmak için 5 püf noktası

ucuz ucak bileti

Ucuz uçak bileti bulma ihtiyacı, artan bilet fiyatlarından sonra elzem hale geldi. Yaz sezonuyla birlikte daha çok seyahat ediliyor ve tabii ki artan talep de fiyatları yükseltiyor. Havayolu firmalarının en yüksek gider kalemi olan yakıt da dolar ile birlikte fırlayınca ister istemez bilet fiyatlarına yansıyor. Ama bizler gezmeyi seyahat etmeyi seviyoruz ve uygun uçak bileti bulmanın ayrıntılarını sizlerle de paylaşacağız.

1-Seyahat tarihlerinizi yoğunluğun olmadığı dönemler için planlayın

Tatil dönemlerinin durumuna göre seyahat yoğunluğu artar. Bu dönemler yerine daha sakin günleri tercih edin. Mesela bayram tatilleri, yılbaşı tatilleri gibi belirli tarihler de çok fazla trafik oluştuğundan ucuz uçak bileti bulmak zorlaşır. Siz bu dönemlerin dışında esnek tarihler belirlerseniz gereksiz yüksek fiyatlar ödemekten kurtulursunuz.

İlla ben en yoğun tarihlerde uçmak istiyorum diyorsanız da mutlaka biletinizi önceden alın. Havayolu firmalarının da kampanyalarını takip edip bu tarihleri önceden rezerve etmek bütçenize büyük katkı sağlayacaktır.

2-Uçak biletimi ne zaman uçuştan ne kadar önce satın almalıyım?

Öncelikle seyahat edeceklerin önemli bir kısmı haftasonunu değerlendirmek istediği için haftaiçi tarihli uçak biletleri yaklaşık yüzde 10 daha ucuzdur. Ülkemizdeki istatistiklere  göre de Çarşamba günleri seyahat edecekseniz en ucuz biletlere sahip olabilirsiniz. Çarşambayı, Perşembe, Salı ve Cumartesi takip ediyor. En pahalı günler ise Cuma ve Pazar olarak sıralanıyor. Bu iki günde seyahat etmek bütçenizi zorlayabilir.

Yine istatistiklere göre uçak biletinizi en ucuz şekilde ortalama olarak 21 gün öncesinde alabiliyorsunuz. Uçuşunuza 2 hafta kala bilet fiyatları ortalama yüzde 9 artar ve son hafta yüzde 30 artış ile en pahalı döneme girer. Elbette ki havayolu kampanyalarını takip ederek çok daha önceden almak mantıklı olabilir. Örneğin Pegasus Havayolları hem yurtiçi hem de yurtdışı uçuşlarında dönem dönem yüzde 40’a varan indirimler sunmakta. Tabii ki bu gibi kampanyalarda alacağınız biletler için planınızın değişmemesi gerekiyor.

3-Uçak biletiniz için sadece tek bir kaynağa bağlı kalmayın

Artık elimizde internet ile çok daha fazla imkan var. Eskiden sadece havayolu firmalarının sitelerinden veya çağrı merkezlerinden bilet alabiliyorken artık ucuz uçak bileti arama motorları işimizi kolaylaştırıyor. Hem aktarmalı uçacaksak farklı havayolu aktarmalarını tercih edebiliyoruz hem de gün gün en ucuz bilet imkanlarını takip edebiliyoruz.

Peki hangi arama motorlarıyla en ucuz uçak biletini bulabiliriz?

Yurtiçi uçuşlarınız için;

-enuygun.com

-turna.com

-ucuzabilet.com

-obilet.com

Sitelerinden istediğiniz tarih aralıklarında yurtiçi aktarmalı/aktarmasız uçuş yapan tüm havayolu firmalarının biletlerini görüntüleyebilir ve karşılaştırma yapabilirsiniz. Enuygun.com ve turna.com’un ekstra olarak mil biriktirmenize ve harcamanıza da imkan verdiğini ekleyelim.

Yurtdışı uçuşlarınız için;

-Amerika uçuşlarınız için expedia.com veya orbitz.com

-Avrupa uçuşlarınız için skyscanner.com veya momondo.com tercih edilebilir.

4-Aynı noktaya ulaşmak için farklı rotalar belirleyebilirsiniz

Aynı noktaya ulaşmak için bazen farklı havalimanları da deneyebilirsiniz. Örneğin Aydın Didim’e seyahat etmek için hem Bodrum hem de İzmir havalimanlarından ulaşım mümkün. Yapmanız gereken istediğiniz tarihlerdeki iki havalimanı uçak biletlerine bakmak ve karşılaştırma yapmak. Bazen kampanyalar hiç ummadığınız havalimanları için mümkün olabiliyor. Hatta bazı durumlarda yurtiçinde dahi aktarmalı uçuşlar direk uçuşlardan uygun olabiliyor. Burada aktarma ile kaybedeceğiniz zaman ve yapacağınız tasarrufun değerlendirmesi size kalıyor. İşte uçak bileti arama motorları da tam burada bize mükemmel kolaylık sağlıyor.

5-Havayallarının e-bültenlerine abone olun

Her havayolu hem müşterilerine ekstra olanak sunmak hem de müşteri sadakatini artırmak hem de koltuklarını bir an önce doldurmak için çeşitli kampanyalar yapıyor. Bu kampanyaları da öncelikle kendi sosyal medya kanallarında ve mail bültenlerinde yayınlıyorlar. Bunları takip ederek kampanyalardan hızlı bir şekilde haberdar olabilir ve size uyan tarih ve koşullarda yurtiçi ve yurtdışı uçak biletlerinizi edinebilirsiniz. Havayollarının mil-sadakat programlarına da kayıt olmak hem size uygun fiyatlı uçak bileti sağlayacak hem de biriktirdiğiniz millerle ücretsiz uçma imkanııı yakalayabileceksiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>